Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (618 entries)

[ctx: block description]
en: Language switcher to insert in content or as a widget.
ru: Переключатель языков для вставки в контент или в качестве виджета.

[ctx: block title]
en: Language Switcher
ru: Переключатель языков

[ctx: block description]
en: Language switcher suitable for navigation.
ru: Переключатель языков, который подходит для навигации.

[ctx: block title]
en: Navigation Language Switcher
ru: Переключатель языков в навигации

note: translators: %1$s is the value to add. %2$s is the name of an option.
en: Failed to add %1$s to %2$s.
ru: Не удалось добавить %1$s в %2$s.

note: translators: %1$s is the value to remove. %2$s is the name of an option.
en: Failed to remove %1$s from %2$s.
ru: Не удалось удалить %1$s из %2$s.

note: translators: %s is the name of an option.
en: Option %s is not a list or map.
ru: Параметр %s не является списком или картой.

note: translators: %s is a blog ID.
en: Polylang is not active on site %s.
ru: Polylang неактивен на сайте %s.

en: This is the first activation
ru: Это первая активация

en: Not used
ru: Не используется

en: Network activated
ru: Сеть активирована

en: Translated taxonomies
ru: Переведенные таксономии

en: Translated post types
ru: Переведенные типы публикаций

en: Language switcher settings
ru: Настройки переключателя языков

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Could not update secondary language term for taxonomy %s.
ru: Не удалось обновить вторичный языковой термин для таксономии %s.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Could not add secondary language term for taxonomy %s.
ru: Не удалось добавить вторичный языковой термин для таксономии %s.

en: Could not update translation groups.
ru: Не удалось обновить группы переводов.

en: Could not delete translation groups.
ru: Не удалось удалить группы переводов.

en: Could not delete relationships.
ru: Не удалось удалить связи.

note: translators: 1: argument name, 2: PHP code snippet.
en: The argument %1$s has been replaced by %2$s.
ru: Аргумент %1$s был заменен на %2$s.

en: Could not update the language.
ru: Не удалось обновить язык.

en: Could not set the language order.
ru: Не удалось установить порядок языков.

en: Could not add the language.
ru: Не удалось добавить язык.

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to edit a translation in %s
ru: У вас нет разрешения на редактирование перевода в %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to edit this item in %s
ru: У вас нет разрешения на редактирование этого термина в %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to add a translation in %s
ru: У вас нет разрешения на добавление перевода в %s

en: Missing post ID
ru: Отсутствует ID публикации

note: translators: %d is a Post ID.
en: No such post for ID = %d
ru: Нет такой публикации для ID = %d

en: Please enter your license keys:
ru: Пожалуйста, введите свои лицензионные ключи:

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Keep %s in pretty permalinks
ru: Сохраните %s в красивых постоянных ссылках

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Remove %s in pretty permalinks
ru: Удалите %s в красивых постоянных ссылках

note: translators: %s is the name of the term property (`term_id` or `term_taxonomy_id`).
en: The %s of the language term for this translatable entity.
ru: %s языкового термина для переводимой сущности.

en: Page on front ID in this language.
ru: ID главной страницы на этом языке.

note: translators: %s is a list of option names.
en: Unknown option keys %s.
ru: Неизвестных ключа параметра %s.

note: translators: %1$s is a URL slug: `/language/`. %2$s and %3$s are "true/false" values.
en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
ru: Убрать %1$s в красивых постоянных ссылках: %2$s - убрать, %3$s - оставить.

note: translators: %s is a list of URLs.
en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
ru: Polylang не удалось получить доступ к URL %s. Пожалуйста, убедитесь, что URL действительны.

note: translators: %s is a list of native language names.
en: Please enter valid URLs for %s.
ru: Пожалуйста, введите действительные URL для %s.

note: translators: %s is a list of language slugs.
en: The languages %s are unknown and have been discarded.
ru: %s языка неизвестны, и были отклонены.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
ru: Некоторые темы или плагины могут быть не полностью совместимы с языком, определенным доменами.

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
ru: Извините, у вас нет разрешения на редактирование параметров.

en: Invalid language identifier
ru: Недействительный идентификатор языка

en: Invalid language slug
ru: Недействительный ярлык языка

en: Invalid language ID
ru: Недействительный ID языка

en: Number of items of this type of content in this language.
ru: Количество элементов этого типа содержимого на этом языке.

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
ru: Указывает, должна ли создаваться категория по умолчанию во время создания нового языка.

en: Language properties.
ru: Свойства языка.

en: List of language locale fallbacks.
ru: Список языковых локализаций для резервного копирования.

en: Identifier of the page for posts in this language.
ru: Идентификатор страницы для записей на этом языке.

en: Host for this language.
ru: Хост для этого языка.

en: Search URL in this language.
ru: Искать URL на этом языке.

en: Home URL in this language.
ru: URL домашней страницы на этом языке.

en: Tells whether the language is active.
ru: Указывает, активен ли язык.

en: Tells whether the language is the default one.
ru: Указывает, является ли язык языком по умолчанию.

en: HTML tag for the custom flag.
ru: Метка HTML для пользовательского флага.

en: Custom flag URL.
ru: URL пользовательского флага.

en: HTML tag for the flag.
ru: Метка HTML для флага.

en: Flag URL.
ru: URL флага.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
ru: Код флага в соответствии с ISO 3166-1 (например: us флага Соединенных Штатов).

en: Position of the language in the language switcher.
ru: Расположение языка в переключателе языков.

note: translators: %s is a value.
en: Text direction. %s for right-to-left.
ru: Направление текста. %s - справа налево.

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
ru: Локализация Facebook для языка (например: en_US).

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
ru: Локализация W3C для языка (например: en-US).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
ru: Локализация WordPress для языка (например: en_US).

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
ru: Извините, у вас нет разрешения на удаление этого языка.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
ru: Извините, у вас разрешения на редактирование этого языка.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
ru: Извините, у вас нет разрешения на создание языка.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
ru: Извините, у вас нет разрешения на редактирование языков.

en: Cannot create existing language.
ru: Невозможно создать существующий язык.

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
ru: Код языка - желательно 2-буквенный ISO 639-1 (например: en).

en: Unique identifier for the language.
ru: Уникальный идентификатор для языка.

en: Empty Term.
ru: Пустой элемент

en: Language taxonomy properties for terms.
ru: Свойства языковой таксономии для групп таксономий.

en: Invalid post ID.
ru: Неверный ID записи.

en: Language taxonomy properties for post types.
ru: Свойства языковой таксономии для типов записей.

note: translators: %s is the name of a database table.
en: Language taxonomy properties for table %s.
ru: Свойства языковой таксономии для таблицы %s.

en: Polylang options
ru: Параметры Polylang

note: translators: %s is the name of an option.
en: Unknown option key %s.
ru: Неизвестный ключ параметра %s.

en: Polylang's version.
ru: Версия Polylang.

en: List of taxonomies to translate.
ru: Список таксономий для перевода.

en: List of data to synchronize.
ru: Список данных для синхронизации.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
ru: Убрать название или id страницы с URL главной страницы: %1$s - убрать, %2$s - оставить.

en: Polylang's previous version.
ru: Предыдущая версия Polylang.

en: List of post types to translate.
ru: Список типов записей для перевода.

en: Translated navigation menus for each theme.
ru: Переведенные навигационные меню для каждой темы.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
ru: Перевод медиа: %1$s - перевести, %2$s - не переводить.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
ru: Убрать код языка в URL для языка по умолчанию: %1$s - скрыть, %2$s - отображать.

en: Determine how the current language is defined.
ru: Укажите, как определять текущий язык.

en: Time of first activation of Polylang.
ru: Время первой активации Polylang.

en: Domains used when the language is set from different domains.
ru: Домены, которые используются, если язык устанавливается из разных доменов.

en: Slug of the default language.
ru: Ярлык языка по умолчанию.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
ru: Определять предпочитаемый язык браузера на главной странице: %1$s - определять, %2$s - не определять.

note: translators: %s is a language slug.
en: The language %s is unknown and has been discarded.
ru: %s язык неизвестный, и был отклонен.

en: Please provide a valid language.
ru: Пожалуйста, укажите действительный язык.

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
ru: Переводы, соответствующие оригинальной строке, отображаются в таблице как пустые. Непереведенное содержимое остается неизменным.

note: translators: %1$s placeholder is the language name, %2$s is the language code
en: Language: %1$s - %2$s
ru: Язык: %1$s - %2$s

en: Allows linkage to DeepL Translate.
ru: Позволяет установить связь с DeepL Translate.

en: Machine Translation
ru: Машинный перевод

en: The language does not seem to exist.
ru: Язык, похоже, не существует.

en: Detect browser language deactivated
ru: Определение языка браузера отключено

en: Detect browser language activated
ru: Определение языка браузера активировано

en: Display URL language information for default language
ru: Отображение информации о языке URL для языка по умолчанию

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
ru: URL-адрес первой страницы содержит название страницы или id страницы вместо кода языка

en: The media are not translated
ru: Медиа не переведены

en: The media are translated
ru: Медиа переведены

en: Synchronization disabled
ru: Синхронизация отключена

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
ru: Доступна новая версия %1$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
ru: Обратитесь к администратору сети для установки обновления.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
ru: %1$sПросмотреть версию %2$s подробности%3$s.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
ru: %1$sПросмотреть версию %2$s подробности%3$s или %4$sобновить сейчас%5$s.

en: Update now.
ru: Обновить сейчас.

en: PHP SimpleXML extension
ru: Расширение PHP SimpleXML

en: Not loaded. Contact your host provider.
ru: Не загружается. Обратитесь к своему хост-провайдеру.

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
ru: Информация %s

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
ru: Некоторые темы или плагины могут быть не полностью совместимы с языком, определённым контентом или доменами.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
ru: Активируйте языки и переводы данных медиа-файлов только в том случае, если вам нужно переводить текст, сопровождающий медиа: заголовок, альтернативный текст, подпись, описание ... Обратите внимание, что файл не дублируется.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
ru: При посещении главной страницы, она выполняет переадресацию на себя с включением предпочтительного для браузера языка. Если механизм не работает, по причине того, что страница кэширована, Polylang попытается отключить кеш страницы для известных плагинов кеширования.

en: Posts without language
ru: Записи без языка

en: Terms without language
ru: Термины без языка

en: The homepage is not translated in all languages
ru: Домашняя страница не переведена на все языки

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
ru: Нужно обязательно переводить статическую главную страницу на все языки.

en: All languages have a translated homepage
ru: Все языки имеют переведенную главную страницу

en: Homepage translated
ru: Главная страница переведена

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
ru: Флаг, используемый в переключателе языка: %s

en: Undefined
ru: Не определено

en: Previous and next months
ru: Предыдущие и следующие месяцы

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
ru: Параметры %s

en: Remove
ru: Удалить

en: Languages already defined
ru: Языки уже определены

en: Skip setup
ru: Пропустить настройку

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
ru: %s: остаться на этом шаге

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
ru: Хотите добавить этот язык, прежде чем перейти к следующему шагу?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
ru: Вы выбрали %1$s %2$s но не добавили его в список, прежде чем перейти к следующему шагу.

en: Select a language to be added
ru: Выберите язык для добавления

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
ru: Сначала мы определим языки, которые будут использовать на сайте.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
ru: Этот мастер поможет вам настроить Polylang, и быстро запустить многоязычный веб-сайт.

en: Run the Setup Wizard
ru: Запустить мастер установки

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
ru: Вы почти готовы к переводу содержимого сайта!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
ru: Добро пожаловать в %s

en: There is an error with a license key.
ru: Проблема с ключом лицензии.

en: You are using plugins which require a license key.
ru: Вы используете плагины, которые требуют лицензии.

en: Not right now
ru: Не сейчас

en: Continue
ru: Продолжить

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
ru: %s &rsaquo; Настройка

en: Help
ru: Помощь

en: Return to the Dashboard
ru: Вернуться в консоль

en: Polylang Business Pack
ru: Бизнес-пакет Polylang

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
ru: Мы заметили, что вы используете Polylang с WooCommerce. Чтобы обеспечить лучшую совместимость, мы рекомендуем вам использовать %s, который включает в себя Polylang Pro и Polylang для WooCommerce.

en: Purchase Polylang Business Pack
ru: Приобрести Бизнес-пакет Polylang

en: Buy now
ru: Купить сейчас

en: Upgrade to Polylang Pro
ru: Апгрейд до Polylang Pro

en: View pages
ru: Просмотр страниц

en: You're ready to translate the posts on your website.
ru: Всё готово к переводу данных на вашем сайте.

en: Translate some pages
ru: Перевод некоторых страниц

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
ru: Чтобы завершить настройку мультиязычности сайта, необходимо выполнить вручную ещё два шага: добавить меню на каждом языке и добавить переключатель языка, чтобы посетители могли выбрать предпочтительный язык.

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
ru: Спасибо за активацию Polylang. Если вам нужны более продвинутые функции - дублирование, синхронизация, поддержка REST API, интеграция с другими плагинами и т.д., или помощь, предоставляемая нашей премиум-поддержкой, рекомендуем вам перейти на Polylang Pro.

en: Content without language
ru: Содержимое без языка

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
ru: Для корректной работы сайта, необходимо присвоить язык всему содержимому.

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
ru: Выбранный ниже язык будет применяться ко всему содержимому без заданного языка.

en: Choose the language to be assigned
ru: Выберите язык, который будет назначен

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
ru: Извините, вам не разрешено управлять параметрами сайта.

en: Licenses
ru: Лицензии

en: You need to select a language to be added.
ru: Необходимо выбрать язык, который будет добавлен.

en: You already added this language.
ru: Этот язык уже добавлен.

en: You need to add at least one language.
ru: Необходимо добавить, по крайней мере, один язык.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
ru: Вы выбрали язык, однако, чтобы продолжить, необходимо добавить его.

en: A language wasn't added.
ru: Язык не был добавлен.

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Remove this language
ru: Удалить этот язык

en: Content
ru: Содержимое

en: Homepage
ru: Главная страница

en: Ready!
ru: Готово!

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
ru: Данная страница установлена как статическая домашняя страница: %s.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
ru: Его язык: %s.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
ru: Для корректной работы сайта, эта страница должна быть переведена на все доступные языки.

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
ru: После создания страниц, вы можете по желанию размещать переведённый текст на каждую страницу, связанную с каждым языком.

en: We are going to prepare this page in
ru: Мы подготовим эту страницу для перевода на

en: One language is well defined and assigned to your home page.
ru: Один язык чётко определен и назначен главной странице.

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
ru: После добавления нового языка, не забудьте перевести на него главную страницу.

en: You're ready to translate your contents!
ru: Вы готовы к переводу содержимого сайта!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
ru: Теперь вы можете переводить содержимое: публикации, страницы, рубрики и метки. Нюансы использования плагина Polylang, описаны в документации.

en: Read documentation
ru: Открыть документацию

en: Next step
ru: Следующий шаг

en: Setup
ru: Установка

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
ru: %s: не добавлять этот язык и перейти к следующему шагу

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
ru: %s: добавить этот язык и перейти к следующему шагу

en: Create menus
ru: Создать меню

en: Your static homepage is already translated in
ru: Ваша статическая домашняя страница уже переведена на

en: Allow Polylang to translate media
ru: Разрешить Polylang переводить данные медиа-файлов

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
ru: Необходимо активировать механизм перевода данных медиа-файлов, если хотите, чтобы переводились названия, альтернативный текст, подписи или описания. В противном случае вы можете безопасно отключить его.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
ru: Polylang позволяет переводить данные, сопровождающие медиа-файлы, такие как название, альтернативный текст, подпись или описание.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
ru: При переводе данных медиа-файл не дублируется, однако вы увидите по отдельной записи на каждый язык в медиа-библиотеке.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
ru: Если необходимо вставлять медиа-файлы в записи, будут отображаться только файлы с данными на выбранном языке.

en: Please enter your license key:
ru: Пожалуйста, введите свой лицензионные ключи:

en: Privacy Policy Page
ru: Страница политики конфиденциальности

en: Your license key has been disabled.
ru: Ваш лицензионный ключ деактивирован.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
ru: %1$s деактивировался, потому что вы используете старую версию PHP (%2$s). %1$s требует PHP %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
ru: %1$s деактивировался, потому что вы используете старую версию WordPress (%2$s). %1$s требует WordPress %3$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
ru: Перед обновлением до %2$s, пожалуйста, произведите апгрейд до %1$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
ru: Мы заметили, что вы используете Polylang с WooCommerce. Для обеспечения совместимости, рекомендуется использовать %1$sPolylang для WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
ru: Мы заметили, что вы используете Polylang некоторое время. Надеемся, что он вам понравится, и мы были бы очень признательны, если бы вы %1$sпоставили нам 5-ку%2$s.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
ru: Необходимо перевести статическую главную страницу на %s.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
ru: Некоторые таксономии или метаданные могут быть синхронизированы с существующими переводами, которые вы не можете менять.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
ru: Если попытаться изменить их в любом случае, изменения не будут сохранены.

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
ru: Чтобы включить данную функцию, вам необходим Polylang Pro.

en: North Macedonia
ru: Северная Македония

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
ru: Срок действия вашего лицензионного ключа скоро истечет! А именно, срок его действия истекает %1$s. %2$sОбновите лицензионный ключ сегодня!%3$s

note: Author of the plugin
en: WP SYNTEX
ru: WP Syntex

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
ru: Пропустить это уведомление.

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
ru: Пользовательское описание - %s

en: Translated user descriptions
ru: Переведённые пользовательские описания

en: User
ru: Пользователь

en: Tibet
ru: Тибет

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
ru: Поддержка и дополнительные функции доступны пользователям %1$sPolylang Pro%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
ru: Неверная лицензия. Пожалуйста, %1$sпосетите страницу своего аккаунта%2$s и проверьте её.

en: You do not have permission to install plugin updates
ru: Вы не имеете полномочий для установки обновлений плагина

en: Error
ru: Ошибка

en: Share slugs
ru: Сделать доступными ярлыки

en: Translate slugs
ru: Перевод ярлыков

en: License keys
ru: Лицензионные ключи

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
ru: Управление лицензиями для Polylang Pro и дополнений.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
ru: Срок действия лицензии истекает %1$s. Пожалуйста, %2$sобновите свой лицензионный ключ%3$s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
ru: Ваш лицензионный ключ %1$s не активен для данного URL. Пожалуйста, %2$sпосетите страницу своей учётной записи%3$s для управления URL-адресами ключей лицензии.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
ru: Это не лицензионный ключ от %s.

en: The license key never expires.
ru: Это бессрочный лицензионный ключ.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
ru: Срок вашего лицензионного ключа истекает %s.

en: Upgrade now.
ru: Произвести апгрейд сейчас.

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
ru: Позволяет использовать одни и те же URL записей на разных языках.

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
ru: Позволяет переводить URL-ярлыки произвольных типов записей и таксономий.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
ru: Ваш лицензионный ключ достиг своего предела активаций. %1$sПросмотр возможных обновлений%2$s сейчас.

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
ru: Записи опубликованы %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ru: d.m.Y

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
ru: Фильтрация по группе

en: Choose a flag for the language.
ru: Выберите флаг для языка.

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
ru: Выбрать %s

en: Description
ru: Описание

en: Module
ru: Модуль

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Cancel
ru: Отмена

note: translators: %s is a URL.
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
ru: Polylang не смог получить доступ к URL %s. Пожалуйста, проверьте правильность URL.

en: Decide how your URLs will look like.
ru: Решите, как ваши URL будут выглядеть.

note: translators: %s is a native language name.
en: Please enter a valid URL for %s.
ru: Введите корректный URL для %s.

en: Delete this language and all its associated data
ru: Удалить этот язык и все связанные с ним данные

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
ru: Сделать %s языком по умолчанию

en: Select as default language
ru: Назначить языком по умолчанию

en: Edit this language
ru: Редактировать язык

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
ru: Существуют записи, страницы, рубрики или метки без языка.

en: You can set them all to the default language.
ru: Вы можете установить для всех них язык по умолчанию.

en: Activate this module
ru: Активация модуля

en: Deactivated
ru: Деактивировано

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
ru: Активация управления языками и переводами для произвольных типов записей и таксономий.

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Deactivate this module
ru: Деактивация модуля

en: Configure this module
ru: Настройка модуля

en: Custom post types and Taxonomies
ru: Произвольные типы записей и таксономии

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Yemen
ru: Йемен

en: Mayotte
ru: Майотта

en: South Africa
ru: ЮАР

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Wales
ru: Уельс

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Western Samoa
ru: Западное Самоа

en: Veneto
ru: Венето

en: United States Virgin Islands
ru: Виргинские Острова США

en: British Virgin Islands
ru: Виргинские острова (Великобритания)

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Ukraine
ru: Украина

en: United States
ru: США

en: Uganda
ru: Уганда

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Tonga
ru: Тонга

en: Turkey
ru: Турция

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Chad
ru: Чад

en: French Southern Territories
ru: Французские южные территории

en: Togo
ru: Того

en: Turks and Caicos Islands
ru: Теркс и Кайкос

en: Syria
ru: Сирия

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: São Tomé and Príncipe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Suriname
ru: Суринам

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Somalia
ru: Сомали

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Sweden
ru: Швеция

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Sudan
ru: Судан

en: Seychelles
ru: Сейшельские Острова

en: Scotland
ru: Шотландия

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Quebec
ru: Квебек

en: Romania
ru: Румыния

en: Serbia
ru: Сербия

en: Belau
ru: Палау

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Qatar
ru: Катар

en: Portugal
ru: Португальский

en: Palestinian Territory
ru: Палестинские территории

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Poland
ru: Польша

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Peru
ru: Перу

en: Papua New Guinea
ru: Папуа — Новая Гвинея

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Occitania
ru: Окситания

en: Panama
ru: Панама

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Oman
ru: Оман

en: Nauru
ru: Науру

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norway
ru: Норвегия

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Nepal
ru: Непал

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niger
ru: Нигер

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Namibia
ru: Намибия

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Malawi
ru: Малави

en: Mexico
ru: Мексика

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Malta
ru: Мальта

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские Острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Macao
ru: Макао

en: Mali
ru: Мали

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы Острова

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Libya
ru: Ливия

en: Morocco
ru: Марокко

en: Monaco
ru: Монако

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Latvia
ru: Латвия

en: Liberia
ru: Либерия

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Lithuania
ru: Литва

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Laos
ru: Лаос

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Kurdistan
ru: Курдистан

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Cayman Islands
ru: Каймановы Острова

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Comoros
ru: Коморы

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Japan
ru: Япония

en: Kenya
ru: Кения

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Italy
ru: Италия

en: Iran
ru: Иран

en: Iraq
ru: Ирак

en: Iceland
ru: Исландия

en: Israel
ru: Израиль

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская Территория в Индийском Океане

en: India
ru: Индия

en: Haiti
ru: Гаити

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Republic of Ireland
ru: Ирландия

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Guyana
ru: Гайана

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Биссау

en: Guam
ru: Гуам

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Greece
ru: Греция

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Galicia
ru: Галисия

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: Grenada
ru: Гренада

en: France
ru: Франция

en: Gabon
ru: Габон

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Finland
ru: Финляндия

en: Fiji
ru: Фиджи

en: England
ru: Англия

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Spain
ru: Испания

en: Egypt
ru: Египет

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Estonia
ru: Эстония

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Algeria
ru: Алжир

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Dominica
ru: Доминика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Germany
ru: Германия

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: Cuba
ru: Куба

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: China
ru: Китай

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Chile
ru: Чили

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Congo
ru: Республика Конго

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Democratic Republic of the Congo
ru: Демократическая Республика Конго

en: Catalonia
ru: Каталония

en: Canada
ru: Канада

en: Cocos
ru: Кокосовые острова

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belize
ru: Белиз

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bermuda
ru: Бермудские Острова

en: Benin
ru: Бенин

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Basque Country
ru: Страна Басков

en: Åland Islands
ru: Аландские острова

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Arab league
ru: Лига арабских государств

en: Austria
ru: Австрия

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Angola
ru: Ангола

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: Albania
ru: Албания

en: Armenia
ru: Армения

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: Andorra
ru: Андорра

note: translators: accessibility text
en: Translation
ru: Перевод

en: Posts Page
ru: Страница записей

en: Front Page
ru: Главная страница

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
ru: Редактировать этот элемент на %s

en: Add to Menu
ru: Добавить в меню

en: The flag does not exist
ru: Флага не существует

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
ru: Добавить перевод в %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
ru: Изменить перевод в %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
ru: Делает WordPress многоязычным

en: Activate
ru: Активировать

en: Activated
ru: Активирован

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
ru: Язык задаётся из названия директории в красивых постоянных ссылках

en: Displays as a dropdown
ru: Отображать в виде выпадающего списка

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
ru: Polylang поставляется с исчерпывающей %1$sдокументацией%2$s, которая включает в себя информацию по настройке и использованию многоязычного сайта, ответы на частые вопросы, а также документацию для программистов по адаптации плагинов и тем.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
ru: Параметры синхронизации позволяют поддерживать одинаковые значения (или переводы в случае таксономии и родительской страницы) мета-содержимого между переводами записи или страницы.

en: The language is set from different domains
ru: Язык задаётся из разных доменов

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
ru: Язык задаётся из поддоменного имени в красивых постоянных ссылках

en: The language is set from the code in the URL
ru: Язык задается из кода в URL

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
ru: URL записей, страниц, рубрик и меток не будут изменены.

en: View all groups
ru: Посмотреть все группы

en: Translations updated.
ru: Переводы обновлены.

en: Widget text
ru: Текст виджета

en: Enter a valid WordPress locale
ru: Введите корректную локаль WordPress

en: The widget is displayed for:
ru: Виджет отображается для:

en: (no parent)
ru: (нет родителя)

en: &mdash; No Change &mdash;
ru: - Без изменений -

en: Hides languages with no translation
ru: Скрывать языки без перевода

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
ru: Поиск

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Close
ru: Закрыть

en: Update
ru: Обновить

en: None
ru: Отсутствует

en: Filter
ru: Фильтровать

en: Uncategorized
ru: Без рубрики

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
ru: Импортировать <strong>записи, страницы, комментарии, произвольные поля, рубрики и метки</strong> из файла экспорта WordPress.

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
ru: Например: %1$s вместо %2$s

en: Example:
ru: Пример:

en: The language is set from content
ru: Язык устанавливается из содержимого записи

en: Language added.
ru: Язык добавлен.

en: Language deleted.
ru: Язык удален.

en: Language updated.
ru: Язык обновлен.

en: Impossible to add the language.
ru: Невозможно добавить язык.

en: The language code contains invalid characters
ru: Код языка содержит неверные символы

en: Group
ru: Группа

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
ru: Действительно хотите безвозвратно удалить этот язык?

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
ru: Код языка - желательно 2 буквы ISO 639-1 (например: ru)

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
ru: Используйте для удаления неиспользуемых строк из базы данных, например после удаления плагина.

en: URL modifications
ru: Модификации URL

note: translators: accessibility text
en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Hide URL language information for default language
ru: Исключить язык по-умолчанию из URL

en: Detect browser language
ru: Определять язык в браузере

en: Custom post types
ru: Произвольные типы записей

en: Activate languages and translations for custom post types.
ru: Активировать языки и переводы для произвольных типов записей.

en: Custom taxonomies
ru: Произвольные таксономии

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
ru: Активировать языки и переводы для произвольных таксономий.

en: Synchronization
ru: Синхронизация

en: Search translations
ru: Поиск переводов

en: Clean strings translation database
ru: Почистить базу данных строк переводов

en: Forces link to front page
ru: Перебрасывать на главную страницу при смене языка

en: Displays flags
ru: Отображать флаги

en: Hides the current language
ru: Скрывать текущий язык

en: Displays a language switcher
ru: Отображает переключатель языков

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
ru: Polylang деактивирован, так как было выполнено обновление со слишком старой версии.

en: Flag
ru: Флаг

en: Posts
ru: Записи

en: Edit
ru: Изменить

en: Name
ru: Название

en: String
ru: Строка

en: Language switcher
ru: Переключатель языка

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
ru: Локаль WordPress'a для языка (например: ru_RU). Вы должны установить файлы .mo для панели администратора и используемой темы.

en: Delete
ru: Удалить

en: Full name
ru: Полное название

en: Locale
ru: Локаль

en: Code
ru: Код

en: Order
ru: Порядок

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
ru: Название для отображения на сайте (например: Русский).

en: Position of the language in the language switcher
ru: Положение языка в переключателе

en: Language code
ru: Код языка

en: Text direction
ru: Направление текста

en: left to right
ru: слева направо

en: right to left
ru: справа налево

en: Choose the text direction for the language
ru: Выберите направление текста для языка

en: Widget title
ru: Заголовок виджета

en: All languages
ru: Все языки

en: The language code must be unique
ru: Код языка должен быть уникальным

en: The language must have a name
ru: У языка должно быть название

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
ru: Язык успешно создан, однако отсутствует языковой файл WordPress. Его необходимо установить вручную.

en: Settings
ru: Настройки

en: About Polylang
ru: О Polylang

en: Strings translations
ru: Строки переводов

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Custom fields
ru: Произвольные поля

en: Comment status
ru: Статус комментария

en: Ping status
ru: Статус отклика

en: Sticky posts
ru: Закреплённые записи

en: Published date
ru: Дата публикации

en: Post format
ru: Формат записи

en: Featured image
ru: Изображение записи

en: Page parent
ru: Родительская страница

en: Page template
ru: Шаблон страницы

en: Page order
ru: Порядок страниц

en: Edit language
ru: Изменить язык

en: Choose a language
ru: Выбрать язык

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
ru: Можно выбрать язык из списка или указать вручную ниже.

en: Language
ru: Язык

en: Languages
ru: Языки

en: Sets the language
ru: Устанавливает язык

en: Show all languages
ru: Показать все языки

en: Filters content by language
ru: Фильтрует содержимое по языку

en: Translations
ru: Переводы

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
ru: URL главной страницы содержит код языка вместо названия или ID страницы

en: Add new language
ru: Добавить язык

en: Media
ru: Медиафайлы

en: Displays language names
ru: Показывать названия языков
