Themes - Twenty Twenty - en to ru translation catalogue (140 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
ru: Наша стандартная тема для 2020 года разработана таким образом, чтобы в полной мере воспользоваться гибкостью редактора блоков. Организации и предприятия имеют возможность создавать динамические целевые страницы с бесконечными макетами, используя блоки групп и столбцов. Колонка с центрированным содержимым и отлаженная типография также делают его идеальным для традиционных блогов. Полные стили редактора дают вам хорошее представление о том, как будет выглядеть ваш контент, даже до публикации. Вы можете придать своему сайту индивидуальность, изменив цвета фона и цвета акцента в настройщике. Цвета всех элементов на вашем сайте автоматически рассчитываются на основе выбранных вами цветов, обеспечивая высокую доступную цветовую контрастность для ваших посетителей.

en: Custom Color
ru: Пользовательский цвет

[ctx: toggle text]
en: Search
ru: Поиск

en: Call to Action
ru: Призыв к действию

en: The Museum
ru: Музей

[ctx: color]
en: Default
ru: По умолчанию

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
ru: Поддержите музей и получите эксклюзивные предложения

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
ru: <em>Даты</em><br>Авг. 1 — Дек. 1

en: Become a Member
ru: Стать членом

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
ru: Отмеченные наградами выставки всемирно известных художников.

en: August 1 — December 1
ru: 1 августа — 1 декабря

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
ru: Главное направление современного искусства Швеции

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
ru: <em>Место проведения</em><br>Выставочный зал B

en: <em>Price</em><br>Included
ru: <em>Цена</em><br>Уточняется

en: Event Details
ru: Подробности мероприятия

en: Shop Now
ru: Купить сейчас

en: The Store
ru: Магазин

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
ru: Впечатляющая коллекция книг, гравюр и подарков на нашей выставке.

en: Double Call to Action
ru: Двойной призыв к действию

en: Featured Content
ru: Избранное содержимое

en: Introduction
ru: Вступление

en: Abstract Rectangles
ru: Абстрактные прямоугольники

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
ru: На семи этажах великолепной архитектуры UMoMA представляет международную выставку современного искусства, а время от времени и ретроспективы истории искусства. Нашей программе присущи экзистенциальные, политические и философские вопросы. Вас ждут тематические арт-экскурсии, лекции, показы фильмов и другие мероприятия с бесплатным входом.

[ctx: color]
en: Custom
ru: Произвольный

[ctx: menu]
en: Horizontal
ru: Горизонтальное

[ctx: menu]
en: Expanded
ru: Развернутое

[ctx: menu]
en: Mobile
ru: Мобильное

[ctx: color]
en: Primary
ru: Основное

[ctx: color]
en: Secondary
ru: Дополнительное

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Show author bio
ru: Показывать информацию об авторе

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
ru: Просмотр архива <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
ru: Обновлённая UMoMA открывает двери

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
ru: В

en: Join the Club
ru: Вступайте в клуб

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
ru: Члены клуба получают доступ к эксклюзивным выставкам и продажам. Оплата членства ежегодно, 99.99$

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
ru: Вступайте и получайте эксклюзивные предложения!

en: Primary Color
ru: Основной цвет

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
ru: Применить пользовательский цвет для ссылок, кнопок и изображений записи/страницы.

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
ru: Настройки для шаблона страницы "шаблон обложки". Добавьте изображение страницы для использования в качестве фона.

en: Overlay Background Color
ru: Цвет фона для наложения

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
ru: Этот цвет будет использоваться при наложении. По умолчанию - цвет акцентирования.

en: Overlay Text Color
ru: Цвет текста наложения

en: The color used for the text in the overlay.
ru: Этот цвет используется для текста при наложении.

en: Overlay Opacity
ru: Непрозрачность наложения

en: The New UMoMA Opens its Doors
ru: UMoMA открывает двери

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
ru: Первоклассное место для современного искусства в северной Швеции. Открыто с 10:00 до 18:00, ежедневно в летние месяцы.

en: Works and Days
ru: Дни работы

en: August 1 -- December 1
ru: 1 августа - 1 декабря

en: Read More
ru: Читать далее

en: Theatre of Operations
ru: Театр действий

en: October 1 -- December 1
ru: 1 октября - 1 декабря

en: The Life I Deserve
ru: Жизнь которую вы заслужили

en: From Signac to Matisse
ru: От Синьяка до Матисса

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
ru: На семи этажах потрясающей архитектуры UMoMA представляет выставку международного современного искусства, иногда наряду с историческими ретроспективами искусства. Экзистенциальные, политические и философские проблемы являются неотъемлемой частью нашей программы. В качестве посетителя вы приглашены на экскурсии, выступления артистов, лекции, показы фильмов и другие мероприятия с бесплатным входом.

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
ru: Выставки проводятся UMoMA в сотрудничестве с художниками и музеями по всему миру, они часто привлекают международное внимание. UMoMA получили специальную награду от Европейского музея года и вошли в число лучших кандидатов на премию «Шведский музей года», а также на приз музея Совета Европы.

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
ru: "Киборги, как установила философ Донна Харауэй, не почтительны. Они не помнят космос."

en: 404 not found
ru: 404 не найдено

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
ru: Наверх %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
ru: Вверх %s

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
ru[0]: По вашим критериям найден %s результат.
ru[1]: По вашим критериям найдены %s результата.
ru[2]: По вашим критериям найдены %s результатов.

en: search again
ru: найти еще раз

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
ru: Поиск:

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: Edit
ru: Редактировать

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает одобрения.

en: Leave a comment
ru: Оставьте комментарий

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ru: Один ответ к &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %1$s ответ к &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[1]: %1$s ответа к &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[2]: %1$s ответов к &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

en: Primary
ru: Основное

en: Social Links Menu
ru: Меню социальных ссылок

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ru: Редактировать <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Footer Menu
ru: Меню подвала

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Footer
ru: Подвал

en: Page
ru: Страница

en: Page Not Found
ru: Страница не найдена

en: Retina logo
ru: Логотип Retina

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
ru: Изменяет размер логотипа на половину от загруженного размера,  делая его четким на экранах высокого разрешения.

en: Header &amp; Footer Background Color
ru: Цвета фона для заголовка и подвала

en: Theme Options
ru: Настройки темы

en: Show search in header
ru: Показывать строку поиска в заголовке

en: On archive pages, posts show:
ru: На страницах архивов страниц и записей показывать:

en: Summary
ru: анонс

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
ru: Шаблон обложки

en: Fixed Background Image
ru: Фиксированное фоновое изображение

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
ru: Создание эффекта параллакса при прокрутке страницы посетителем.

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
ru: Убедитесь, что контраст достаточен для читабельности текста.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: says:
ru: пишет:

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
ru: #%d (без названия)

en: Powered by WordPress
ru: Сайт работает на WordPress

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
ru: Автор: %s

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
ru: Шаблон на всю ширину страницы

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
ru: Предыдущие <span class="nav-short">записи</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
ru: Новые <span class="nav-short">записи</span>

en: Post
ru: Запись

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Close search
ru: Закрыть поиск

en: Expanded Social links
ru: Расширенные социальные ссылки

en: Close Menu
ru: Закрыть меню

en: Social links
ru: Ссылки на профили в социальных сетях

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll Down
ru: Прокрутка вниз

[ctx: submit button]
en: Search
ru: Искать

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ru: Найти &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
ru: Результатов по вашим условиям поиска не найдено. Вы можете попробовать еще раз используя форму поиска ниже.

en: Search:
ru: Поиск:

en: Sticky post
ru: Закрепленная запись

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
ru: Метки

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
ru: Рубрики

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post date
ru: Дата записи

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post author
ru: Автор записи

en: Menu
ru: Меню

en: Search
ru: Поиск

en: Continue reading
ru: Продолжить чтение

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
ru: Ещё больше

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
ru: Большой

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
ru: Обычный

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
ru: Маленький

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Subtle Background
ru: Тонкий фон

en: Accent Color
ru: Цвет акцента

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
ru: Виджеты в этой области будут показаны во втором столбце подвала.

en: Footer #2
ru: Подвал #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
ru: Виджеты в этой области будут показаны в первом столбце подвала.

en: Footer #1
ru: Подвал #1

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to the content
ru: Перейти к содержимому

en: Mobile Menu
ru: Мобильное меню

en: Desktop Expanded Menu
ru: Развернутое меню для компьютера

en: Older Comments
ru: Предыдущие комментарии

en: Newer Comments
ru: Следующие комментарии

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Show sub menu
ru: Показывать подменю

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
ru: Страница, которую вы ищете, не найдена. Возможно, она была удалена, переименована или никогда не существовала.

en: Desktop Horizontal Menu
ru: Горизонтальное меню для компьютера

en: By Post Author
ru: От автора записи

en: Social Menu
ru: Меню соцсетей

en: Full text
ru: Полный текст

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentytwenty/
